Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości 

Projekty edukacyjne

Strona główna Imprezy i spotkania
Imprezy i spotkania
Spotkania z cyklu „Opowieści z Kresów”
W dniu 25 marca 2019 r. w naszej szkole z inicjatywy Prezesa Klubu Tarnopolan w Nysie - p. Janiny Stadnik odbyły się dwa spotkania z p. Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią z Warszawy. Wśród zaproszonych gości byli członkowie Klubu Tarnopolan oraz  uczniowie klas VIII b, VIII c, VIII d, III eg i III mg. Pan Tomasz Kuba Kozłowski jest autorem cyklu oraz koordynatorem programu Warszawska Inicjatywa Kresowa, a przede wszystkim miłośnikiem i badaczem Kresów. W swojej prelekcji niezwykle ciekawie przedstawił wyjątkowość Kresów, a także dramaty i losy polskich przesiedleńców. Zachęcał młodych ludzi do badania swojego pochodzenia, zainteresowania się historią swoich przodków i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, skąd przybyli na te tereny ich dziadkowie i pradziadkowie. Dziękujemy bardzo za zorganizowanie tak wyjątkowych spotkań właśnie w naszej szkole.
 
Sejmik Karpacki
    Już po raz kolejny  poczet sztandarowy oddziału gimnazjalnego reprezentował  szkołę na ogólnopolskim IX Sejmiku Szkół Karpackich w Nowej Rudzie, który odbywał się w dniach 20-22.09.2018 r. Sejmik odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
    Sejmik  Szkół Karpacki to ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli szkół noszących imiona bohaterów bitwy o Monte Cassino, kontynuujących tradycje Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Szkoły te współpracują w ramach Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli przedstawiciele organizacji kombatanckich z kraju i z zagranicy. Spotkanie takie to możliwość wymiany doświadczeń, poznanie historii naszych żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej oraz doświadczenie przebywania z ostatnimi już uczestnikami tamtych wydarzeń. Nasz poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Kasztelaniec, Marta Skorupska i Gracjan Morawczyński z klasy III ag reprezentowali szkołę pod opieką p. Edwarda Bułki, dzięki wsparciu Rady Rodziców, za które gorąco dziękujemy.
     Przy okazji sejmiku odbył się  konkurs plastyczny i literacki „Przyjaźń niejedno ma imię, czyli historia Wojtka, niezwykłego żołnierza Andersa”. Wśród nagrodzonych prac znalazły się również naszych uczniów. Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce w czasie akademii z okazji Święta Niepodległości.
 
„O kobietach z przymrużeniem oka“
   7 marca w Domu Seniora przy Spóldzielni Mieszkaniowej przy ulicy KEN w Nysie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Aktorzy Szkolnego Zespołu Artystycznego „Przyjaciele“ ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie pod opieką pań: Doroty Woźniak i Ewy Wróblewskiej przygotowali inscenizację pt. „O kobietach z przymrużeniem oka”. Spektakl ten dedykowali wszystkim Paniom z okazji przypadającego 8 marca Dnia Kobiet.
   I tak zobaczyć mogliśmy czterech kolegów, którzy - by wyrwać się z domu - powiedzieli swoim żonom, że są na szkoleniu. A spotkali się, by ponarzekać na ciężki los... mężczyzny. Bo ich drugie połówki - choć piękne i zgrabne - w domach stają budzącymi respekt sierżantami. Przy tym zrzędzą, wiecznie wymagają (a to samochód trzeba naprawić, a to uszczelkę dokręcić), biadolą, że „nie mają, co na siebie włożyć“, mimo że szafy pełne ubrań, prawie pękają w szwach.  Koledzy dochodzą więc do wniosku, że mówił prawdę ten, kto twierdził, że kobieta może uczynić milionerem jedynie miliardera. Kobiety to także mistrzynie sportów: koszykówki - gdy w sklepie wrzucają towary do kosza czy siatkówki - bo 24 godziny na dobę spędzają w czułych objęciach z siatkami. Mimo wszystko kompani dochodzą do wniosku, że kobiety są im potrzebne, a bez nich byłoby nudno na świecie. Dlatego jeden z nich zaśpiewał znany szlagier „Baby, ach te baby“.        
   Mimo nieco zgryźliwych uwag młodych panów, inscenizacja bardzo się podobała licznie zgromadzonej publiczności. Owacjami nagrodzili aktorów, wokalistów, a także dziewczęta z zespołu „Szok“ pod opieką pani Beaty Ciastoń, które zatańczyły do melodii znanych przebojów. Młodzi ludzie złożyli wszytkim Paniom serdeczne życzenia: pasma nieustających sukcesów, zdrowia, dobrego samopoczucia i wielu powodów do uśmiechu. Aby Panie znalazły zawsze czas dla siebie, a  Dzień Kobiet był nie tylko w marcu. Uroczystość zakończyły wspólne śpiewane piosenki: „Sokoły“, „Gdybym miał gitarę“ czy „Przybyli ułani pod okienko“.
    To kolejne, po Dniu Babci i Dziadka, spotkanie zorganizowane przez młodzież z „Dziesiątki“ dla nyskich Seniorów. Kolejne i - na pewno! - nie ostatnie. Bo młodzi aktorzy mają mnóstwo wspaniałych pomysłów a jeszcze więcej dobrych chęci.
 
   
 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Co to są idiomy? Czym charakteryzują się związki frazeologiczne?
Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczył uczniom naszej szkoły obchodzony 22 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Na przerwach można było uczestniczyć w  konkursach i quizach, dających okazję nie tylko do zweryfikowania swojej wiedzy z zakresu poprawności językowej i znajomości zasad ortografii, ale też poznania bogactwa polskich przysłów i powiedzeń.
Wszystkie konkurencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, a każdy z uczestników otrzymał słodką nagrodę.
Imprezę przygotowały i przeprowadziły pani Agata Lisik i pani Aleksandra Podolska.
 
   
 
Dzień Babci i Dziadka
   W dniu 2 lutego 2018 r. członkowie Szkolnego Zespołu Artystycznego „Przyjaciele” przy Szkole Podstawowej nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Nysie pod opieką nauczycielek - pań Doroty Woźniak i Ewy Wróblewskiej zaprosili nyskich Seniorów na wieczór wspomnień. Chcieli w ten sposób uczcić niedawne święto - Dzień Babci i Dziadka. W gościnnych murach CKZUiZ w Nysie - tu organizatorzy składają serdeczne podziękowania p. Henrykowi Mamali za nieodpłatne udostępnienie pięknej auli - uczniowie zaprezentowali program słowno - muzyczny pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”. Młodzi ludzie w humorystyczny sposób zaprezentowali scenki z życia małżonków. Licznie zebrani goście z nyskich Klubów Seniora, a także dziadkowie młodych aktorów, mieli okazję wysłuchać, przypomnieć sobie, a także wspólnie zaśpiewać piosenki z lat swojej młodości: „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Już taki jestem zimny drań”, „A ja nie chcę czekolady”, „Niedziela będzie dla nas” i wiele innych. Na scenie zatańczyły zespoły „Elfy”, „Mini Tango” i „Szok” pod opieką pani Beaty Ciastoń. Całości dopełniły z serca płynące życzenia i gorące podziękowania: za miłość, za serce, za trud włożony w wychowanie. Po części artystycznej Gości  zaproszono  na słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów.
   Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się w oku łezka wzruszenia, ale szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania.
 
   
   
   

 
Przedstawienie Jasełka „Jeden–zero dla Nieba”
Przed Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie klasy 7d oraz 3cg, wystawili w naszej szkole przedstawienie Jasełka zatytułowane „ Jeden – zero dla Nieba”.  
Aktorzy odegrali swoje role aż trzykrotnie, aby jak najwięcej uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych oraz zaproszeni goście - emerytowani nauczyciele, mogli obejrzeć dwie narady – anielską i diabelską, które poprzedziły narodzenie Jezusa w Betlejem.
Świąteczny charakter spotkania pięknie podkreśliła szkolna schola, śpiewając kolędy i pastorałki.
Przedstawienie przygotowały nauczycielki religii: p. Renata Bielec-Klara, p. Maria Januszewska-Aleksandrowicz oraz p. Anita Warzecha-Trzęsimiech.
 
   
   
 
Występy zespołu "SZOK" podczas uroczystego otwarcia Hali Sportowej NYSA
Występy zespołu "SZOK" ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie podczas uroczystego otwarcia Hali Sportowej NYSA i meczu piłki siatkowej mężczyzn, drużyny: "STAL NYSA" kontra drużyna "GWIAZD".
 
"Get the Flash Player" "to see this gallery."
 
 
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
   Od 13 listopada 2017r. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim programie OTWARTA FIRMA.  Z inicjatywy Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, w dniach 13-19 listopada 2017 roku, w Polsce realizowany był dziesiąty jubileuszowy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo - biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.
   Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
   W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości  w naszej szkole odbyło się szereg spotkań z nyskimi przedsiębiorcami. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli m.in. ZAKŁAD FRYZJERSKI  „MONIKA”, PRYWATNA SZKOŁA MUZYKI ROZRYWKOWEJ, KREATORNIA - GLOSSARIUM, POWIATOWY URZĄD PRACY, MŁODZIEŻOWE CENTRUM KARIERY, BANK BGŻ BNP PARIBAS S.A. ODDZIAŁ W NYSIE, STOWARZYSZENIE EDUKACYJNE NISSA. Wszystkim naszym Gościom serdecznie dziękujemy za wizytę i podzielenie się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem.
   Młodzież naszej szkoły mogła dowiedzieć się m.in. jak założyć własną działalność gospodarczą, gdzie szukać wsparcia, pomysłu, jak wykorzystać swoje umiejętności i zdolności w przyszłej pracy zawodowej.
   Za organizację zadań w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odpowiedzialne były: p. E. Chojecka - opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości oraz p. Anna Śliwińska – doradca zawodowy.
 
 
 
Muzealne potyczki
   Powiatowe Muzeum w Nysie w tym roku obchodzi Jubileusz 120-lecia swojej działalności. Z tej okazji dla uczniów w wieku 13-17 lat zorganizowany został turniej wiedzy na temat historii powstania tej placówki, jej zbiorów oraz Pałacu Biskupiego. Formuła turnieju „Muzealne historie” została opracowana w taki sposób, by stanowił on rozrywkę dla młodych ludzi, został zrealizowany z przymrużeniem oka i uśmiechem na twarzach, jednocześnie rozwijając ich wiedzę na temat „małej ojczyzny” i zainteresowania historią miejsca, w którym mieszkają.
   W pierwszym etapie konkursu,tj. 19.10.2017 r., naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas gimnazjalnych, tj.: Weronika Malara, Patrycja Wróblewska z kl.3B oraz Tomasz Kufieta z kl.3M. Uczniów przygotowywała p. Edyta Folmering.
Do następnego etapu konkursu dostała się Weronika Malara.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a za Weronikę trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
 
 
   Dnia 7 lutego 2017r. w bibliotece szkolnej odbyo si spotkanie autorskie z nysk poetk Pani Alfred Helen Nowak. Uczestnikami byli uczniowie klasy II m z wychowawc Pani Elbiet Grzask, czonkowie Szkolnego Klubu Literackiego oraz nauczyciele Pani Joanna Nowak i Pani Marzena Bargiel. Pani Alfreda Nowak opowiadaa o pocztkach swojej twrczoci poetyckiej, zaprezentowaa te niezwykle bogaty dorobek poetycki. Tym razem ? a byo to ju nasze drugie spotkanie ? w swojej twrczoci nawizaa do zbliajcych si Walentynek oraz podja bardzo wany temat zwizany z ochron rodowiska. Zachcaa take uczestnikw spotkania do publikacji wasnych utworw, udzielaa cennych porad literackich. Spotkanie przebiego w bardzo miej atmosferze. Niewtpliwie bya to nietypowa i bardzo pouczajca lekcja jzyka polskiego, ktra uwiadomia modym ludziom, i tak naprawd natchnienia naley szuka w sobie samym. Trzeba wyruszy w podr w gb siebie , bo tylko tam jest prawdziwe rdo inspiracji. Pani Alfreda Nowak zapowiedziaa na wiosn promocj swojego najnowszego tomiku w naszej szkole. Jej wczeniejszy tomik ?Spacer z poezj? te zosta po raz pierwszy zaprezentowany w maju 2016r. w Gimnazjum nr 2 (z czego jestemy bardzo dumni).
 
 
 
 
   21 grudnia uczniowie klasy 2b  uczestniczyli w spotkaniu z modymi przedsibiorcami: Pani Agat Jenesky i Pani Katarzyn Fudalej?Walu. Pani Agata Jenesky prowadzi firm ?Tuli Tuli? zajmujc si projektowaniem i szyciem akcesoriw tekstylnych dla dzieci i niemowlt. ?Imaginarium? to zakad fotograficzny Pani Katarzyny Fudalej-Walu. Pani Kasia specjalizuje si w fotografowaniu dzieci, fotografii lubnej i plenerowej. Spotkanie odbyo si w ramach Tygodnia Przedsibiorczoci. Tydzie Przedsibiorczoci to midzynarodowy projekt promujcy wiadomy rozwj, aktywn postaw wobec ycia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Jest organizowany od 2008 roku, w 160 krajach wiata.
   Gocie zaproszeni na spotkanie opowiadali o swoich firmach, zakadaniu i rozwijaniu wasnej dziaalnoci gospodarczej, problemach jakie s zwizane z prowadzeniem wasnego biznesu. Panie zwrciy uwag na to, jak du rol w wyborze tego czym zajmuj si zawodowo odegray ich zainteresowania i zdolnoci.
   Zapraszamy do odwiedzenia profili naszych goci: Imaginarium ? Fotografia| Facebook (Katarzyna Fudalej-Walu), Tuli Tuli|Facebook (Agata Jenesky).
 
 
   Dnia 16 grudnia 2016r. w bibliotece szkolnej odby si kolejny poetycki wieczorek mionikw literatury piknej. Tym razem okazj byo nadchodzce maymi krokami wito Boego Narodzenia. Uczestnicy spotkania zaprezentowali tym razem  witeczno - zimow twrczo ulubionych twrcw. Po zakoczonej prezentacji uczniowie - otuleni atmosfer poezji - zajli miejsca przy stole, gdzie czekaa na nich inna poezja, poezja smaku? rozmaite sodkoci przygotowane przez koordynatorki Szkolnego Programu Czytelniczego, Pani Joann Nowak i Pani Marzen Bargiel. Kolejne spotkanie pene liryki, ciepa i wzruszenia zaplanowano na luty - tym razem motywem przewodnim bdzie mio.
 
   W dniu 09.12.2016r. poczet sztandarowy naszej szkoy pod opiek pa Ewy Chojeckiej i Doroty Woniak uczestniczy w obchodach 75.rocznicy bitwy o Tobruk w Warszawie. Uroczystoci rozpocza Msza w. w intencji polegych oraz yjcych onierzy Samodzielnej Brygady Strzelcw Karpackich w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Nastpnie delegacja zoya wizank kwiatw na pycie Grobu Nieznanego onierza.
   W czasie spotkania okolicznociowego w Belwederze pani Ewa Chojecka przedstawia projekt ?Chcemy pamita? dotyczcy modernizacji szkolnej Izby Tradycji. Modzie pod opiek nauczycielek zwiedzia take stolic. Uczniowie zobaczyli Barbakan, Zamek Krlewski i kolumn Zygmunta.
   Wyjazd naszej delegacji sfinansowany zosta z budetu Rady Rodzicw Gimnazjum nr 2 im. Karpatczykw w Nysie.
 
     
   
   
 
 
Dziennikarstwo to nie jest atwy zawd, a zebranie materiau prasowego i przygotowanie go  do druku wymaga rwnie solidnej wiedzy. Mogli si o tym przekona uczniowie klasy III c podczas spotkania z dziennikarzem lokalnej gazety, ktre odbyo si w naszej szkole 18 listopada z inicjatywy koordynatorw Szkolnego Programu Czytelniczego Pani Joanny Nowak i Marzeny Bargiel oraz opiekuna Szkolnego Koa przedsibiorczoci Pani Ewy Chojeckiej. Pan Fabian Miszkiel - dziennikarz ?Faktw Nyskich? przeprowadzi krtkie warsztaty dziennikarskie, podczas ktrych przybliy uczniom okolicznoci tworzenia gazety, czyli pokaza drog, jaka prowadzi od pomysu na artykuy do ukazania si go w formie owej gazety. W drugiej czci spotkania gimnazjalici w bibliotece szkolnej projektowali pierwsze strony ulubionych czasopism. Niewtpliwie bya to bardzo pouczajca lekcja. Niektrzy uczniowie zaczli zastanawia si po zakoczonym spotkaniu, czy nie zwiza swej przyszoci z dziennikarstwem prasowym.
 
 
 
W zwizku z przypadajc w 2016 roku 90. rocznic urodzin pisarki  Wandy Pawlik i 20. rocznic mierci poety Jerzego Kozarzewskiego rok 2016 ogoszono w naszym miecie Rokiem Wandy Pawlik i Jerzego Kozarzewskiego. Z tej okazji uczniowie klasy IIIe pod opiek Pani Marzeny Bargiel i Pani Joanny Nowak udali  si 18 listopada  do Bastionu w. Jadwigi na niezwykle interesujcy wykad pt. ?ladami Wandy Pawlik?, w ktrym uczestniczya modzie z nyskich gimnazjw i szk rednich. Prelekcj na temat ycia i twrczoci  Wandy Pawlik wygosia Pani Grayna Zdanowicz a Fundacji Nasza Nysa. Uzupenieniem prelekcji byy wspomnienia Anny Pileckiej, crki pisarki. Po wykadzie podsumowano IX edycj Konkursu Literackiego ?Nyska Lilia Literacka?, a pniej wyruszono z przewodnikiem na krtki spacer ladami Wandy Pawlik.
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 10


Copyright by Janusz Zaczek (2010)

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. .

EU Cookie Directive Module Information