Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości 

Projekty edukacyjne

Strona główna Konkursy i turnieje
Europejskie Dni Dziedzictwa
Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: "Niepodległa. Dla wszystkich", są znakomitą okazją do zainteresowania dzieci i młodzieży historią Polski, regionu i miasta. Dlatego 15 września 2018r. Muzeum Powiatowe w Nysie zorganizowało turniej wiedzy oraz konkurs plastyczny poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół średnich powiatu nyskiego (12-17 lat). Na podium znalazło się aż dwóch naszych uczniów: II miejsce zajął Filip Przybyszewski z klasy VIIIb, III miejsce Maciej Więckiewicz z klasy VIIb i tuż poza podium Wiktoria Hajduk z klasy VIIIc, w konkursie plastycznym Ola Walczak z klasy VIIIc otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy!!!
 
Opiekunowie: Ewa Chojecka, Izabela Przybyszewska
 
XIX MIędzygimnazjalna Corrida Ortograficzna
   Corrida to tradycyjna hiszpańska walka z bykami, jednak gimnazjaliści z nyskich szkół mogli spróbować swoich sił w tej trudnej dyscyplinie, bowiem mogli powalczyć z... ortografią  języka polskiego biorąc udział w XIX MIędzygimnazjalnej Corridzie Ortograficznej. Do zmagań przystąpili uczniowie czterech nyskich szkół wyłonieni w wyniku przeprowadzonych eliminacji na szczeblu szkolnym. Podczas rozwiązywania testu zmagali się z pułapkami fleksji, fonetyki, słowotwórstwai ortografii.
   Najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum Diecezjalnego, którzy zajęli I i II miejsce, drugą lokatę wywalczyła uczennica Carolinum. Po emocjach zwiazanych z konkursem uczestnicy wzięli udział w turnieju scrable, gdzie po raz kolejny mogli zweryfikować swoją znajomość języka polskiego, tym raze w nieco mniej poważnej formie.
   Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Jescze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich opikunom. Imprezę prygotowały i przeprowadziły panie: Agata Lisik i Dorota Woźniak.
 
"Żyj smacznie i zdrowo"

   Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "Żyj smacznie i zdrowo" marki "Winiary", w ramach którego szkoły biorą udział w konkursie, którego celem jest utrwalanie prawidłowych nawyków żywieniowych i stosowanie ich w codziennym życiu oraz zachęcanie do częstego spożywania warzyw i owoców oraz uprawiania aktywności fizycznej. Konkurs ma zachęcić uczniów do przygotowania prac konkursowych w formie relacji z wydarzenia społecznego propagującego zasady zdrowego żywienia i codziennej aktywności fizycznej.
   Naszym pomysłem jest turniej zumby, w którego uczestnikami będa mieszkańcy Nysy od przedszkolaka do seniora. W trakcie jego trwania gimnazjaliści serwować będą zdrowe i smaczne przekąski.

 

 
Wielki sukces młodych aktorów!
   20 marca - jak co roku - w Byczynie ma miejsce wielkie święto - „Dionizjada”, czyli Przegląd Twórczości Teatralnej, w którym wzięły udział amatorskie grupy teatralne  z całego województwa opolskiego.  Szkołę Podstawową nr 10 w Nysie reprezentował Szkolny Zespół Artystyczny „Przyjaciele”. Młodzi aktorzy przygotowali humorystyczny spektakl „Jak rozpętałem wojnę trojańską” i zajęli III miejsce! Młodym aktorom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, nie tylko na teatralnej scenie!
   SZKOLNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY „PRZYJACIELE” - aktualnie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie, a wcześniej z Gimnazjum nr 2 w Nysie, we wrześniu ubiegłego roku osiągnął pełnoletność. Bo właśnie osiemnaście lat temu panie Dorota Woźniak i Ewa Wróblewska założyły koło teatralne, którego uczestnicy nadali mu taką właśnie nazwę. Skład przez lata się zmieniał; jedni odchodzili, by swą „artystyczną” karierę kontynuować w szkołach średnich, inni – zachęcani przez swoich starszych kolegów stawiali pierwsze kroki na szkolnej scenie. A, gdy już nabierali pewności siebie i pozbywali się tremy, chcieli zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności. Najpierw lokalnej - stąd przedstawienia okolicznościowe („Dzień Babci i Dziadka”, Dzień Kobiet”, „Dzień Edukacji Narodowej”, „Jasełka”, udział w akcjach charytatywnych, gdzie aktorzy wspierali potrzebujących kolegów), potem przyszedł czas na konkursy i przeglądy teatralne. Ubiegły rok szkolny obfitował w nagrody: II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Gimnazjalnych w Zdzieszowicach, III miejsce  podczas "Dionizjady" w Byczynie, a jeden z młodych aktorów - Krzysztof Bidziński uzyskał tytuł „Najlepszego Aktora” XIV Przeglądu Gimnazjalnych Grup Teatralnych w Komprachcicach.
   W repertuarze Zespołu są wspomniane już spektakle okolicznościowe, ale także adaptacje szkolnych lektur, przedstawienia kabaretowe, czy inscenizacje podejmujące  tematykę  społeczną (odrzucenie, samotność czy nałogi). Założycielki Zespołu dbają o wszystkie szczegóły i uzupełniają się nawzajem. Do zadań pani Doroty Woźniak (polonistki) należy przede wszystkim dobór repertuaru i odpowiednia adaptacja tekstów do potrzeb Koła, pani Ewa Wróblewska (nauczycielka muzyki i plastyki) odpowiada za artystyczną stronę inscenizacji. Obie panie są reżyserkami wszystkich przedstawień.
   A młodzi aktorzy nadal chętnie biorą udział w zajęciach, bo dają one możliwość nie tylko realizacji swoich pasji, uczą pewności siebie, ale także – a może przede wszystkim- są świetną formą spędzania wolnego czasu. Bo „Przyjaciele” to nie tylko nazwa, to także niezwykła atmosfera.
 
   
 
Przegląd Anglojęzycznej Piosenki Walentynkowej
   Walentynki to dzień, który już na stałe wszedł do naszej polskiej obyczajowości. Jest to święto szczególnie ważne dla młodych ludzi. Dlatego 14 lutego 2018 roku w budynku Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie po raz ósmy odbył się Przegląd Anglojęzycznej Piosenki Walentynkowej, w którym wzięli udział uczniowie nyskich szkół. Młodzież gimnazjalna kolejny raz miała okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne i muzyczne, a także opanowanie języka angielskiego.
   Po zmaganiach konkursowych zarówno wykonawcy, jak i publiczność bawili się wspólnie śpiewając najpiękniejsze piosenki o miłości.
   Pomysłodawczynią i organizatorką imprezy jest pani Agata Lisik, nauczycielka języka angielskiego.
 
 
 
Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
25 października 2017 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. W konkursie wzięło udział 11 uczniów.
Do etapu rejonowego zakwalifikowało się troje uczniów:
  1.  Kamila Dąbska II mg
  2.  Szymon Gorczyca II dg
  3.  Paulina Szymańska III cg
 
30 listopada w Diecezjalnej Szkole Podstawowej w Nysie odbył się etap rejonowy tego konkursu.
Do finału zakwalifikowały się:
  1.  Kamila Dąbska II mg
  2.  Paulina Szymańska III cg
 
   Etap finałowy odbędzie się w marcu 2018r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego w Opolu. Do konkursu uczniów przygotowały katechetki: Renata Bielec-Klara oraz Anita Warzecha-Trzęsimiech.
 Uczennicom gratulujemy i życzymy sukcesu w finale.
 
Mikołajkowe Pokazy Taneczne – już za nami!
   We wtorek 28 listopada 2017 roku, już po raz szósty w Szkole Podstawowej nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. J.H.Dąbrowskiego w Nysie odbyły się Mikołajkowe Pokazy Taneczne.
Impreza odbyła się w ramach realizacji zadania z zakresu Gminnego  Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017. To już XVI edycja Konkursu Tańca Nowoczesnego pod hasłem: „MOJE ŻYCIE BEZ UZALEŻNIEŃ. PAMIĘTAJ CZŁOWIEKU MŁODY – W TAŃCU, NIE W PICIU, SZUKAJ PRZYGODY”.
Pomysłodawczynią i organizatorką pokazów tanecznych jest pani Beata Ciastoń.
W ramach projektu młodzi ludzie uczestniczyli w zajęciach tanecznych, gdzie poznali różne techniki i style taneczne. Ważna częścią programu są spotkania edukacyjne, podczas których rozmawiano
o przeciwdziałaniu narkomanii, paleniu papierosów i aktywnych formach spędzania czasu wolnego. Uczniowie uczęszczający na zajęcia taneczne oraz dzieci i młodzież z Gminy Nysa wzięli udział w XVI edycji konkursu tańca nowoczesnego.
W pokazach wystąpiły dzieci 4–6 letnie z zespołu „ELFY”, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum – zespół „SZOK” oraz grupa „Mini Tango” – popularyzujący taniec towarzyski.
Łącznie na scenie zobaczyć można było ok. 50 tancerzy. Wielokrotnie prezentowali się przed liczną publicznością, która w tym dniu zapełniła po brzegi szkolną salę gimnastyczną.
Instruktorkami i opiekunkami zespołów są panie: Beata Ciastoń i Jolanta Sajek–Stadnik.
Zajęcia i prezentacje taneczne odbywają się w ramach działań Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Gim2” w Nysie.
Dziękujemy tancerzom za występy a publiczności za obecność. Zapraszamy za rok.
 
   
 
Roztańczona „Dziesiątka”
   W poniedziałek 23 października 2017 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. J. H. Dąbrowskiego w Nysie wzięli udział w Konkursowym Przeglądzie Tańca Narodowego uczniów oraz grup artystycznych Gminy Nysa. Organizatorem konkursu byli: Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik w Nysie oraz Stowarzyszenie Artystyczne Miłośników Folkloru.
   Głównym celem konfrontacji dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych z naszej gminy była promocja twórczości tanecznej oraz ochrona dziedzictwa narodowego.
    Uczniowie naszej szkoły wystartowali we wszystkich kategoriach wiekowych. 30 uczniów z klas II b i III a jako zespół „Dziesiąteczka” zaprezentował „Małego krakowiaczka”, wygrywając w swojej kategorii wiekowej. Dzieci zostały przygotowane przez panie: Marię Ilską–Tylek i Renatę Szandarowską.  
   Uczniowie klas IV–VII oraz zespół taneczny „SZOK” w etiudzie tanecznej „Dzisiejsza młodzież”, której tematyka dotyczyła tańców narodowych, fantastycznie zaprezentowali się, umiejętnie łącząc różne style taneczne. We współczesny układ choreograficzny w oryginalny sposób wkomponowano rytmy muzyki ludowej.
Z kolei grupa gimnazjalna pokazała układ pt: „Gimnazjalny krakowiak”. Dzięki uprzejmości pani Jolanty Grubizny uczestnicy przeglądu tanecznego zaprezentowali się w regionalnych strojach krakowskich.
   Choreografem i opiekunem zespołów jest Beata Ciastoń. Tancerze z naszej szkoły (było nas 70 osób), wygrywając poszczególne konkurencje, zdobyli Grand Prix Konkursowego Przeglądu Tańca Narodowego i główną nagrodę – bon na zakup artykułów papierniczych.
 
 
   Uczniowie naszego gimnazjum przez kilka tygodni brali udzia w Szkolnym Konkursie na Prezentacj Multimedialn pt. ?Ksiki, ktre polecam?? zorganizowanym przez Pani Joann Nowak i Pani Marzen Bargiel. Celem przedsiwzicia byo popularyzowanie czytelnictwa wrd modziey, wzbogacenie wiedzy o utworach literackich i autorach, rozwijanie umiejtnoci posugiwania si technologi informacyjn oraz wdraanie do korzystania z rnorodnych rde informacji z poszanowaniem praw autorskich. Ucze mia za zadanie przygotowa prezentacj multimedialn na temat dowolnie wybranej ksiki lub ksiek, ktre poleciby swoim rwienikom. Jury, oceniajc prace brao pod uwag przede wszystkim: walory edukacyjne i popularyzacyjne prezentacji, kreatywno, oryginalno prezentowanego materiau, poprawno merytoryczn i jzykow zmieszczonych treci, przejrzysty i uporzdkowany ukad prezentacji, techniczn poprawno wykonania i oczywicie oglne wraenie estetyczne. Wrd polecanych dzie najwiksz popularnoci cieszya si literatura fantasy (?Magiczne drzewo?, ?Igrzyska mierci?, ?Hobbit?, ?Niezgodna?), ale nie zabrako rwnie lubianych przez modzie opowiada i powieci obyczajowych (?Zezia i Giler?, ?Felix, Net i Nika?). Niektrzy wykazali si du kreatywnoci, wzbogacajc prezentacj o wykonane przez siebie ilustracje do tekstu ksiki czy prywatne zdjcia. Nie zabrako rwnie osobistych refleksji uczniw zwizanych z treci polecanej ksiki, jej walorami edukacyjnymi czy te literackimi.

Zwycizcom gratulujemy, a pozostaym uczestnikom dzikujemy za udzia i za to, e pokazali, i czytanie nie jest przeytkiem a kontakt z ciekaw ksik to inspirujce, pene emocji przeycie.
 
 
   Mio nam poinformowa, e nasz ucze Karol Bandurski z kl.II B zdoby wyrnienie w konkursie Polsko-Czeskim ?Znam histori, kultur i ycie codzienne naszych ssiadw - Czechw?.
   W swojej pracy Karol przedstawi program wsppracy Polsko-Czeskiej pomidzy organizacjami: Hufcem ZHP Nysa a Skautami Junak ze Zlotych Hor,w ktrym sam czynnie uczestniczy od 2012 r. Uroczysta gala wrczenia nagrd odbya si 16 grudnia 2016 r.na Uniwersytecie Opolskim.
   Konkurs zosta zorganizowany w ramach I Kongresu Czechoznawstwa Polskiego 2016 przez: Urzd Marszakowski Wojewdztwa Opolskiego, Kuratorium Owiaty w Opolu, Uniwersytet Opolski, Wydzia Owiaty Urzdu Miasta Opola, Miejski Orodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu i Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe.
Konkurs odby si pod patronatem Marszaka Wojewdztwa Opolskiego - Andrzeja Buy.
Gratulujemy Karolowi i yczymy dalszych sukcesw.   
Opiekun: Ewa Chojecka
 
   
 
 
Grupa uczniw z klasy IM braa udzia w oglnopolskim konkursie NIEBIESKIE NUTKI. Organizatorem konkursu jest Fundacja Hotele Polskie Dzieciom. Zadanie konkursowe polegao na napisaniu i nagraniu piosenki poruszajcej temat niepenosprawnoci, a w szczeglnoci autyzmu.
Kompozytorem i autorem tekstu konkursowej piosenki jest Mikoaj Chojecki. Opiekunem grupy jest p. Ewa Wrblewska. Na konkurs wpyno 671 prac - nasi uczniowie otrzymali III miejsce, a nagrod jest 6 dniowy wyjazd do Zakopanego poczony z warsztatami muzycznymi. Wyjazd jest dla caej klasy i jest czciowo dofinansowany przez organizatora konkursu.
Naszym modym - zdolnym gratulujemy sukcesu.
 
 
   Dnia 12 grudnia 2016r. w bibliotece odby si Szkolny Konkurs ?Mistrz Piknego Czytania? zorganizowany przez  p. Joann Nowak i  p. Marzen Bargiel ? koordynatorki Szkolnego Programu Czytelniczego. Celem przedsiwzicia bya popularyzacja czytelnictwa, rozwijanie kultury czytelniczej wrd modziey, doskonalenie umiejtnoci wyranego i wyrazistego czytania gonego  a take ksztatowanie umiejtnoci wspzawodnictwa i wspdziaania. W rywalizacji  wzio udzia 11 uczniw wytypowanych wczeniej przez koordynatorki podczas Tygodnia Gonego Czytania.
   Laureaci zostali wyonieni na podstawie przygotowanej w domu prezentacji wybranego przez siebie fragmentu prozy, ktra oceniana bya zgodnie z przyjtymi przez jury zasadami. Ocenie podlegay: dykcja i prawidowa emisja gosu, interpretacja wybranego fragmentu prozy, umiejtno budowania nastroju, wraliwo na pikno sowa mwionego a take charyzmatyczno uczestnika ? umiejtno zainteresowania publicznoci. Konkursow prezentacj oceniay: Pani Janina Muzyka?opuch ? przewodniczca, Joanna Nowak i Marzena Bargiel.

Mistrzami Piknego Czytania zostali:

  • Przemysaw Misiarz ? klasa 3c
  • Aleksandra Krzyanowska ? klasa 1m
  • Wojciech Janczar ? klasa 2b
Zwycizcom gratulujemy!
 
 
 
 
    W dniu 12 padziernika 2016 roku w Nyskim Domu Kultury w Nysie odbyo si uroczyste wrczenie dyplomw i nagrd laureatom konkursw organizowanych w ramach oglnopolskiej kampanii ?Zachowaj Trzewy Umys?. W ramach tej akcji odbyo si wiele konkursw indywidualnych dla uczniw szk podstawowych i  dla gimnazjalistw, m.in. konkurs plastyczno - literacki ?POD DOBR OPIEK?. Z Gminy Nysa wyrnionych zostao 13 uczniw szk podstawowych i 7 gimnazjalistw, ktrzy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora Kampanii. Wrd laureatw znaleli si uczniowie naszej szkoy: Marianna Cholewicka, Alicja Jamrozowicz, Jakub Marczewski, Mikoaj Doliski, Karolina Zajc, Magorzata Mtel.
Gratulujemy!
 
 
Konkurs fotograficzny pt. ?Przyroda ojczysta?
 
   Komisja Kultury i Promocji owiectwa Okrgowej Rady Polskiego Zwizku owieckiego w Katowicach ogasza konkurs fotograficzny pt.?PRZYRODA OJCZYSTA?.
   Konkurs adresowany jest do mionikw przyrody i owiectwa oraz wszystkich, ktrym fotografia przyrodnicza sprawia ogromn przyjemno i jest pomysem na realizowanie wasnych pasji.
   Celem konkursu jest promowanie polskiej przyrody oraz komunikowanie pozytywnych wartoci zwizanych z owiectwem.
 
Tematyka konkursu:   
  • Przyroda ojczysta widziana oczami modego czowieka   
  • wiat dzikich zwierzt
Regulamin konkursu i karta zgoszenia dostpna jest na stronie internetowej www.orl.katowice.pl
Nadsyanie prac konkursowych od 01 lipca do 15 padziernika 2016r.
 
Chtni do udziau w konkursie uczniowie proszeni s
o zgaszanie si do p. Janusza aczka (sala 24)
 
Konkurs fotograficzny "Zadrzewienia z daleka i bliska"
   Marszaek Wojewdztwa Opolskiego Pan Andrzej Bua oraz Zesp Opolskich Parkw Krajobrazowych zapraszaj do udziau w konkursie fotograficznym "Zadrzewienia z daleka i bliska".
   Celem konkursu jest pokazanie w fotografii walorw przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych zadrzewie zlokalizowanych na terenie wojewdztwa opolskiego. Zadrzewienia przydrone, rdpolne oraz nadrzeczne peni istotn rol w rodowisku przyrodniczym. Na terenach rolniczych, ktre dominuj na Opolszczynie, zadrzewienia s czsto jedynym schronieniem dla wielu gatunkw, szczeglnie ptakw, nietoperzy i owadw w tym gatunkw chronionych prawem krajowym i europejskim. Wntrze starych drzew to bogaty ekosystem, yj tu setki gatunkw owadw, grzybw i drobnoustrojw. Zadrzewienia daj schronienie zwierztom, a ludzi zachcaj do odpoczynku w swoim otoczeniu.
   Zadrzewienia to stay element dziedzictwa kulturowego i historycznego, ktry swym piknem zdobi i uatrakcyjnia krajobraz czynic go bardziej rnorodnym. Konkurs ten ma na celu promocj tych walorw, dlatego chcielibymy aby uczestnicy pokazali na swoich fotografiach zarwno zadrzewienia w krajobrazie jak i ich detale. Uczestnicy konkursu mog rwnie obiektywy swoich aparatw skierowa w stron gatunkw zwierzt, rolin i grzybw nieodzownie zwizanych z zadrzewieniami, jak rwnie w stron ludzi przebywajcych w takim krajobrazie.
 
Konkurs trwa od 14 marca 2016 r. do 4 listopada 2016 r.
 
Prace konkursowe bd oceniane w dwch kategoriach wiekowych Uczestnikw:
KATEGORIA I - dzieci i modzie (do 18 roku ycia)
KATEGORIA II - osoby dorose
 
Konkurs jest czci projektu ?Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony biornorodnoci w wojewdztwie opolskim? realizowanego w ramach: Osi Priorytetowej V - Ochrona rodowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Dziaania 5.1 - Ochrona rnorodnoci biologicznej, Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewdztwa Opolskiego na lata 2014 ? 2020.
 
Wicej informacji o konkursie na stronie www.zopk.pl
 
Chtni do udziau w konkursie uczniowie proszeni s
o zgaszanie si do p. Janusza aczka (sala 24)
 
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 11


Copyright by Janusz Zaczek (2010)

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. .

EU Cookie Directive Module Information