Strona główna Imprezy i spotkania ?onierze Wyklci, onierze Niezomni? ? obchody rocznicowe w Nysie
    ?onierzami Wykltymi? zwyko si nazywa onierzy polskiego podziemia niepodlegociowego, ktrzy pi lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamieni na idcy ze wschodu, niczym burza, stalinowski reim. W odrnieniu od tej czci spoeczestwa, ktra uznaa wadz ludow narzucon odgrnie na polecenie Stalina, Oni ? wyklci przez komunistyczny system ? nie zoyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu broni miejscowej ludnoci przed kradzieami i gwatami MO, UB, NKWD. 1 marca jest dniem chway ?onierzy Wykltych?. To wielki dzie, bo dzi wyranie wida, e Oni yj i y bd dotd, dopki istnieje pami o nich, dopki pamita o nich Polska. Komunici zabili wielu z nich, ale nie zdoali zamordowa tego, co najwaniejsze. Odebrali im ycie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny. Polska nie zgina, Polska trwa.Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Karpatczykw wsplnie z mieszkacami Nysy, wadz gminy, powiatu, przedstawicielami ugrupowa politycznych, zwizkw, stowarzysze i instytucji oddali hod ?onierzom Wykltym?, skadajc kwiaty przed pomnikiem Patriotom Polskim i tablic pamici ostatniego nyskiego ?Wykltego? mjr Hieronima Dekutowskiego  pseudonim ?Zapora?.Nasza szkoa miaa bardzo duy udzia w obchodach rocznicowych, przygotowujc okolicznociowy program artystyczny. Modzie zaprezentowaa si w Urzdzie Gminy podczas XVII sesji Rady Miejskiej oraz w popoudniowych obchodach w naszym miecie.
   Klasy karpackie, II e i III e zoyy przysig przed Burmistrzem Nysy Panem Kordianem Kolbiarzem. Byy rwnie wiersze, piosenki, odezwy.
Modzie zostaa przygotowana przez Jolant Karbowsk, Beat Ciasto i Cezarego Pryg.