Naszą witrynę przegląda teraz 101 gości 

Projekty edukacyjne

Strona główna Wycieczki II Wyprawa Karpacka na Monte Cassino
II Wyprawa Karpacka na Monte Cassino
    Nasz podr rozpoczlimy 22 maja 2010 roku. Wochy ? ?Bella Italia?, kraj peen soca, piknych zabytkw, zamieszkany przez umiechnitych, niepieszcych si ludzi?, z takim przekonaniem ruszali zwaszcza ci, ktrzy pierwszy raz mieli zetkn si z urokami tego kraju. Dlaczego wybralimy ten kierunek podry? Przede wszystkim to kraj zwizany z patronem naszej szkoy ? Karpatczykami, ktrzy przelewali swoj krew pod Monte Cassino i tam wanie chcielimy odda im hod. Poza tym Wochy ? obok Grecji ? to najwaniejsze miejsce dla kulturalnej edukacji kadego Europejczyka.
    Zwiedzanie rozpoczlimy od Wenecji. Miasto to mona poznawa zapewne tygodniami, ale my mielimy tylko 9 godzin. A jednak to do czasu, by zachwyci si i zakocha w tym cudnym miecie na zawsze.
 

Cho do blu zatoczona turystami, i tak pozostawia w pamici niezatarte wspomnienie: Placu witego Marka, majestatycznie przechadzajcych si po nim gobi, bazyliki witego Marka, Paacu Dow, czy Mostu Rialto. Wenecja ley na 117 wyspach, poprzedzielanych ponad 100 kanaami, a jej uliczki stanowi prawdziwy labirynt, w ktrym si atwo zgubi. Ale dziki wdrwce tym labiryntem poznalimy niezwyk architektur miasta, czc elementy bizantyjskie, gotyckie i romaskie: ukowate okna, misternie zdobione fasady, mozaiki i obfite zocenia. Wenecj poegnalimy uroczym rejsem tramwajem wodnym i ruszylimy do Rimini, aby odpocz w hotelu i obejrze zachd soca nad morzem.
    Kolejnym etapem naszej podry by Rzym. Na pocztku poznalimy najstarsz cz Wiecznego Miasta. Niesamowite wraenie zrobia na uczestnikach wyprawy Bazylika w. Pawa Za Murami, Koloseum, Forum Romanum, Piazza Navona. Niestety, historyczn wdrwk przerwaa nam ulewa i zmuszeni bylimy do wyjazdu do Fiugii, gdzie wrd gr i rzekiego powietrza nabieralimy si na kolejny dzie.
 
 
Czwartego dnia wyprawy, tu po niadaniu, w blasku soca i zapowiadajcego si upau ruszylimy na zwiedzanie Watykanu. To pastwo kocielne obejmujce Bazylik i Plac w. Piotra oraz paace i ogrody papieskie, oszoomio nas morzem ludzi pielgrzymujcych do tego miejsca. Przekroczylimy Spiow Bram, przeszlimy obok gwardzistw szwajcarskich, by schroni si w agodnym chodzie Bazyliki witego Piotra i podziwia dziea najwspanialszych twrcw oraz histori, w ktrej swj udzia mieli rwnie Polacy. Pniej zeszlimy do Grot Watykaskich, by pomodli si i zoy hod Janowi Pawowi II. Po opuszczeniu Watykanu i zjedzeniu jedynej w swoim rodzaju woskiej pizzy ruszylimy krtymi uliczkami do Panteonu i najpikniejszej rzymskiej Fontanny di Trevi, ktra stanowi genialne poczenie architektury, rzeby, sztucznych ska i wody. Pieniek rzucony lew rk przez lewe rami zapewni ma podobno szczcie w yciu i powrt do tego miejsca. Mamy nadzieje, e tak si stanie. Do Fiuggi wracalimy zmczeni, ale oczarowani tym, jak w harmonijny sposb liczca ponad 2,5 tysica lat historia splata si ze wspczesnoci.
 
 
    Rano wyruszylimy do Monte Cassino ? kolebki benedyktynw i na najwaniejszy polski cmentarz wojskowy. Cmentarz polegych Polakw, na ktrym spoczywa 1050 onierzy. Na kamiennym tarasie umieszczono kamienne krzy Virtuti Militari, znicz i napis: ?Przechodniu, powiedz Polsce, emy polegli wierni w jej subie?. Dla uczniw naszego gimnazjum, szkoy pielgnujcej tradycje karpackie i noszcej imi Karpatczykw, pobyt tu by szczeglnym przeyciem, prawdziw lekcj ?ywej? historii i patriotyzmu. Uczniowie, w obecnoci pocztu sztandarowego Gimnazjum nr 2, zoyli wieniec na grobie generaa Andersa i odpiewali ?Czerwone maki? ? piosenk Karpatczykw zrodzon na polu walki w nocy z 17/18 maja 1944 roku podczas synnej bitwy Korpusu Wojska Polskiego pod Monte Cassino.
 
 
Zwiedzilimy rwnie odbudowany z wielka pieczoowitoci klasztor benedyktynw, a nastpnie wyruszylimy do Asyu. To niewielkie miasteczko posiada magiczny urok. Niestety, czas pozwoli nam jedynie zobaczy: Bazylik w. Franciszka, Bazylik w. Klary i na krtki spacer uliczkami tego miasta. Na zawsze jednak zapamitamy przesanie w. Franciszka ?Pokj i dobro?, bo jest ono ponadczasowe i trafia do kadego, niezalenie od wyznawanej wiary. Wieczorem dotarlimy do hotelu w Rimini i po woskiej kolacji zasnlimy w ?drodze do poduszki?. Spalimy ?bardzo szybko?, bo rano czekao na nas morze, plaa i poranne soce.
    Ostatnim odwiedzanym przez nas miejscem byo ksistwo San Marino, ktre przycupno na wysokim wzgrzu i przez wieki dzielnie bronio swej niepodlegoci. Suchalimy z uwag o niezwykych losach tej krainy, podziwialimy stare kamienne budowle, wzgrza poronite cudn rolinnoci i zapierajce dech w piersiach widoki. Z takim prawdziwie woskim smaczkiem ruszylimy w drog powrotn do Polski,  wspominajc wszystko, co zobaczylimy i przeylimy. Opuszczalimy kraj, w ktrym na niadanie jada si sucharki z miodem lub demem i popija kaw, w ktrym na pierwsze danie w porze obiadowej podaje si makaron z sosem, a na drugie frytki z kotletem, gdzie herbata ma inny kolor, a lody nakada si opatk. C, co kraj, to obyczaj. egnalimy soneczn Itali ze smutkiem.
    Dodatkow atrakcj naszej wycieczki by konkurs historyczny na temat zwiedzanych miejsc, w ktrym dwie uczestniczki z naszej szkoy wygray wycieczki do Wiednia i Pragi ufundowane przez Biuro Podry "PODZAMCZE". Bardzo dzikujemy.
    Tradycyjn ju w naszej szkole II Wypraw Karpack na Monte Cassino w dniach 22.05. ? 28.05.2010r. zorganizowaa kolejny raz pani Magorzata aczek, a wszystkie cudowne miejsca tym razem pozwoli nam ?obejrze swoimi oczami? pan Andrzej Pisua ? przewodnik turystyczny, historyk z zamiowania.

Magorzata aczek

REPORTA FOTOGRAFICZNY JU W GALERII

 

Serdeczne podzikowania od uczestnikw wyprawy dla

Biura Podry "PODZAMCZE" w Nysie


 

Komentarze 

+3 #1 2011-06-14 23:02
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
OdświeżCopyright by Janusz Zaczek (2010)

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. .

EU Cookie Directive Module Information