Strona główna Konkursy i turnieje Roztańczona „Dziesiątka”
Roztańczona „Dziesiątka”
   W poniedziałek 23 października 2017 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. J. H. Dąbrowskiego w Nysie wzięli udział w Konkursowym Przeglądzie Tańca Narodowego uczniów oraz grup artystycznych Gminy Nysa. Organizatorem konkursu byli: Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik w Nysie oraz Stowarzyszenie Artystyczne Miłośników Folkloru.
   Głównym celem konfrontacji dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych z naszej gminy była promocja twórczości tanecznej oraz ochrona dziedzictwa narodowego.
    Uczniowie naszej szkoły wystartowali we wszystkich kategoriach wiekowych. 30 uczniów z klas II b i III a jako zespół „Dziesiąteczka” zaprezentował „Małego krakowiaczka”, wygrywając w swojej kategorii wiekowej. Dzieci zostały przygotowane przez panie: Marię Ilską–Tylek i Renatę Szandarowską.
   Uczniowie klas IV–VII oraz zespół taneczny „SZOK” w etiudzie tanecznej „Dzisiejsza młodzież”, której tematyka dotyczyła tańców narodowych, fantastycznie zaprezentowali się, umiejętnie łącząc różne style taneczne. We współczesny układ choreograficzny w oryginalny sposób wkomponowano rytmy muzyki ludowej.
Z kolei grupa gimnazjalna pokazała układ pt: „Gimnazjalny krakowiak”. Dzięki uprzejmości pani Jolanty Grubizny uczestnicy przeglądu tanecznego zaprezentowali się w regionalnych strojach krakowskich.
   Choreografem i opiekunem zespołów jest Beata Ciastoń. Tancerze z naszej szkoły (było nas 70 osób), wygrywając poszczególne konkurencje, zdobyli Grand Prix Konkursowego Przeglądu Tańca Narodowego i główną nagrodę – bon na zakup artykułów papierniczych.