W dniach 24 - 27  listopada 2016 roku delegacja Gimnazjum nr 2 im. Karpatczykw przebywaa w Tarnopolu na Ukrainie ? partnerskim miecie Nysy. Delegacja w skadzie: dyrektor szkoy Lech Gazunow, nauczyciele: Marzena Gazunow i Janusz Bry, uczestniczya w obchodach 60-lecia Tarnopolskiej Oglnoksztaccej Szkoy I ? III stopnia nr 8. Szkoy nawizay wspprac 24 wrzenia 2015 roku. Program wizyty przygotowany przez naszych ukraiskich partnerw by peen ciekawych spotka i niezapomnianych wrae z piknego Tarnopola.
   Program uroczystoci by bardzo atrakcyjny i intensywny. Pierwszym punktem harmonogramu byo spotkanie z dyrektor szkoy Pani Galin Pidgajn, nauczycielami i uczniami. Dziki gocinnoci gospodarzy poznalimy interesujc histori tej placwki, zwiedzilimy budynek szkoy i gabinety lekcyjne.
   Uczestniczylimy rwnie w uroczystej lekcji prowadzonej dla uczniw najstarszej klasy przez absolwenta szkoy Miko Michajowicza Timczaka ? ukraiskiego poet, barda, malarza i rzebiarza. Mielimy przyjemno posucha wierszy poety w autorskim wykonaniu, porozmawia z artyst o jego twrczoci, inspiracjach i trudnej sytuacji  wspczesnej Ukrainy.  Nastpn czci uroczystoci bya msza w intencji szkoy odprawiona  w obrzdku greckokatolickim.
   Zwiedzilimy take centrum Tarnopola ze wspania barokow katedr pw. Niepokalanego Poczcia Najwitszej Maryi Panny, zamkiem  pooonym nad rozlegym stawem i Teatrem Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki, w ktrym odbya si gwna cz obchodw 60-lecia szkoy.
   W trakcie uroczystoci podziwialimy wystpy uczniw i absolwentw, gratulujc modziey talentu aktorskiego i oryginalnego zaprezentowania historii szkoy. Przekazalimy take na rce dyrektor szkoy w Tarnopolu pozdrowienia od nauczycieli i uczniw naszego gimnazjum oraz drobne upominki promujce Nys.