Strona główna Wycieczki Klasa 3a i 3e na wycieczce w Owicimiu
   W dniu 14 listopada biecego roku uczniowie klas III a i III e z wychowawcami - pani Dorot Woniak i pani Beat Ciasto oraz opiekunami - pani Jolant Baut i panem Cezarym Pryg udali si na wycieczk do byego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Owicimiu.
   Gdy dotarlimy na miejsce, przeszlimy przez bram, nad ktr widnia cyniczny napis ?Arbeit macht frei?. W rzeczywistoci  praca nie czynia wolnym, a szanse na przeycie w tym miejscu mierci i tortur byy naprawd znikome. Jednak ludzie przyjedajcy  tu w bydlcych wagonach, nie wiedzieli, co z nimi bdzie, mieli nadzieje, e faktycznie jest to okres przejciowy, e kiedy ju wystarczajc dugo popracuj, wrc wolni do domw, swoich rodzin i bliskich.  Zwiedzajc bloki,  dowiedzielimy si rwnie, e wikszo ludzi bya sprowadzona tam podstpem. Niemcy zapewniali im noclegi, prac, przejazd do ''zakadu pracy''. Po przyjedzie zacza si ''selekcja''. Starsi ludzie od razu zostali skazani na mier, dzieci poniej czternastego roku ycia rwnie. Ci, ktrzy trafili do obozu byli okradani  ze wszystkich rzeczy, obcinano im wosy, dezynfekowano, kpano i ubierano w ''pasiaki'' - stroje podobne do wiziennych. Reszt ludzi Niemcy stawiali pod prysznicami, z ktrych nie pyna woda. Do komory przez kominy, znajdujce si w suficie, wsypywano cyklon B ? trujcy rodek, powodujcy uduszenie. Dwadziecia minut - tyle czasu wystarczyo, eby nikt ju stamtd nie wyszed.

Kady blok przedstawia kawaek tragicznej historii obozu, na cianach widniay fotografie, w gablotach mieciy si dowody krzywd, jakie Niemcy wyrzdzili niewinnym ludziom. Bloki od 1 do 10 stanowiy obz kobiecy, ktry nastpnie zosta przeniesiony do Brzezinki. Blok 11 by miejscem odbywania kar za naruszenia prawa obozowego. Znajdoway si w nim cele stojce, zamykano tam cztery osoby, lecz przestrze bya tak maa, ze trzeba byo sta, czasami kilkanacie godzin,a czasami a do mierci.
   Dla SS-manw nic nie miao znaczenia i wartoci, nie liczy si wiek, pe, narodowo, wyznanie, nic! Kady czowiek by dla nich potencjaln moliwoci zarobienia pienidzy, najpierw poprzez odebranie mu wszystkiego, co przywiz ze sob, pniej maksymalne wyzyskanie jego siy fizycznej w pracy, a nastpnie umiercenie, na ktrym zbyt wiele nie tracili, a jeszcze mogli zarobi, wyrywajc z ciaa zote zby, protezy i tak dalej.
   Chyba najbardziej przeraajce  jest to, e w tym miejscu byo sporo dzieci, i to nawet maych, dla ktrych Niemcy nie mieli adnej taryfy ulgowej. Te, ktre nie mogy pracowa,  byy "uywane" jako krliki dowiadczalne dla rozmaitych eksperymentw pseudonaukowych i pseudomedycznych.  Najczciej  eksperymenty te koczyy si mierci "pacjentw", ich upoledzeniem lub kalectwem.
   Nastpnie znalelimy si  przy tak zwanej "cianie mierci", ktra bya ulokowana pomidzy dziesitym a jedenastym blokiem. W tym miejscu  SS-mani rozstrzelali kilkadziesit tysicy ludzi. Tu te wymierzano rne kary cielesne. Uczniowie oddali hod pomordowanym, zoyli kwiaty, zapalili znicze?
   Ostatnim punktem naszej wycieczki po tej strasznej pamitce ludzkiego okruciestwa byo krematorium, miejsce ostatecznego niszczenia ludzkich cia, ktre umieszczone byo poza tymi rzeczywistymi granicami Auschwitz.
Drugi etap wycieczki stanowi dawny obz w Brzezince, ktry powsta na terenie wysiedlonej wioski. W caoci zosta zbudowany przez winiw obozu w Owicimiu. Dua cz obozu zostaa zniszczona przez Niemcw opuszczajcych to miejsce zim 1945 roku. Zachoway si jednak murowane baraki, ktre zajmowali winiowie. Panoway w nich nieludzkie warunki: dua wilgo, brud, zbyt mao miejsca, rozpowszechnianie si chorb, noc biegay szczury.
Wizyta w tym szczeglnym  miejscu zostanie w kadym, kto tam by, na zawsze. To najlepsza lekcja  historii.  I ju nigdy nie zapomnimy  tym, e ?ludzie ludziom zgotowali ten los?.