Strona główna Wycieczki Wycieczka do Srebrnej Gry
   W dniach 23 ? 25 maja 2016r. uczniowie klas I c, I d i II a- pod opiek wychowawcw: pani  Aleksandry Podolskiej, pani Anny Szczypty i pani Doroty Woniak oraz dwch mam ? pani Agnieszki Mazurek i pani Justyny Stanisawczuk - uczestniczyli w wycieczce do Srebrnej Gry. Trzydniowa przygoda obfitowaa w szereg atrakcji.
   Tu po przyjedzie i rozlokowaniu si w Domu Wypoczynkowym ?Pod Fortami? uczniowie mogli sprbowa swoich si  na ciance wspinaczkowej. Mogli take sprawdzi swoj celno w strzelaniu z uku. Kolejnym punktem bya wyprawa do srebrnogrskiej Twierdzy, ktra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedn z najwaniejszych atrakcji Dolnego lska. W chwili powstania (1765-1777) naleaa do najnowoczeniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Najwikszy podziw budzi i nadal budzi potny Donjon, jeden z najciekawszych obiekt?w fortyfikacji epoki nowoytnej. Jednak Twierdza Srebrna G?ra to w rzeczywistoci nie jeden obiekt a cay zesp wznoszcych si nad miasteczkiem fort?w. Twierdza skada si bowiem a z szeciu fort?w i kilku bastion?w. G?wny jej trzon tworzy zesp bastion?w z Donjonem w rodku. Obiekt ten posiada 151 pomieszcze fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, wizienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemielnicze i prochownia czyni fort cakowicie samodzielnym i samowystarczalnym.

W jego wntrzu miecio si 3,756 onierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opau i ywnoci. Do obrony suyy 264 dziaa modzierze. W obrbie twierdzy wydrono 9 studni, w tym najgbsza (84m) na terenie fortu Ostrg. Rozlego tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczy twierdz do najwikszych g?rskich zaoe obronnych Europy.
     Kolejny dzie by niemniej emocjonujcy. Najpierw uczestnicy zjedali na linach z 30-metrowego mostu, a po obiedzie przeywali przygody w parku linowym. Zwiedzali take sztolni by wieczorem zintegrowa si przy ognisku.
     W drodze powrotnej do domu wychowawcy zaproponowali wizyt w Parku Miniatur w Kodzku. To  rozcigajcy si na powierzchni 20 tys. m? malowniczo pooony obiekt, liczcy obecnie ponad 30 miniatur wzorowanych na synnych budowlach z caego wiata, a zwaszcza Europy i Dolnego lska, w tym Kodzka i okolic.
     Wrd piknego drzewostanu podziwia mona  wykonane z niezwyk starannoci i pieczoowitoci miniatury obiektw z czasw staroytnych, a po budowle wspczesnej architektury. W otoczeniu baniowej wrcz scenerii ? wyszukanych i unikalnych ponad 500 gatunkw drzew i krzeww, sprowadzonych z najlepszych szkek rolin z Holandii i Belgii ?uczestnicy wycieczki  mogli  podziwia kultowe budowle wiatowej sawy, jak drezdeski kompleks paacowy Zwinger, paryski uk Triumfalny i wiele innych, ale take wrocawski Ratusz czy te ogromn makiet Twierdzy Kodzkiej.